Wieczory w Arsenale

Wieczory

Montowanie układów elektronicznych i w ogóle cały montaż elektroniki to zadanie trudne, ponieważ przede wszystkim jest bardzo precyzyjne. Wymaga więc bardzo dużej....

hobby, rozrywka, czas wolny

Montowanie układów elektronicznych na dwa sposoby

2016-01-22 | Marysieńka

Montowanie układów elektronicznych i w ogóle cały montaż elektroniki to zadanie trudne, ponieważ przede wszystkim jest bardzo precyzyjne. Wymaga więc bardzo dużej wiedzy technicznej oraz sprawności manualnej, jeśli jest wykonywany ręcznie.

Czym jest montaż przewlekany, powierzchniowy i czym są elementy SMD?

O montażu przewlekanym słów kilka

Montaż przewlekany inaczej THT ,czyli z języka angielskiego Through-Hole Technology, nie jest niczym innym jak specyficznym rodzajem montowania podzespołów elektronicznych, które umieszcza się na tak zwanej płytce obwodu drukowanego, czyli PCB - Printed Circuit Board. Elementy elektroniczne, które montuje się w sposób przewlekany, posiadają specjalne druty. Są to wyprowadzenia, które podczas montażu elektroniki przewleka się przez otwory w płytkach. A następnie przylutowuje się do ścieżek przewodzących, jakie znajdują się po przeciwległej stronie płytki. Montaż przewlekany można wykonać ręcznie lub przy pomocy specjalnych urządzeń, czyli automatycznie.

O montażu powierzchniowym słów kilka

Montaż powierzchniowy, czyli SMT - z języka angielskiego Surface Mount Technology, to kolejny sposób montowania podzespołów elektronicznych, czyli jest to montowanie SMD . Te elementy również umieszcza się na płytce obwodu drukowanego. Taki montaż przeprowadza się automatycznie w dwóch etapach. Na płytkę nanosi się krople kleju, za pomocą którego przyklejane są elementy elektroniczne SMD. Następną czynnością jest utwardzenie kleju. Odbywa się to przy wykorzystaniu strumienia gorącego powietrza. Kolejny krok to połączenie końcówek lutowniczych ze ścieżkami przewodzącymi - lutowanie rozpływowe lub na fali. Elementy SMD to więc nic innego, jak miniaturowe tranzystory, a także oporniki oraz kondensatory i układy scalone, które montuje się w sposób powierzchniowy. Wszystkie te elementy mają wiele cech wspólnych. Muszą być miniaturowe i mieć płaską obudowę. Ich cechą szczególną są odpowiedniej wielkości końcówki lutownicze, które mają postać kołnierzy. Te kołnierze obejmują całą obudowę elementu.
Materiał powstał na podstawie strony: http://www.eprom-lublin.pl

Artykuły powiązane:


Opinie internautów

Twoja opinia na ten temat jest dla nas bardzo ważna. Podziel się ze mną swoją opinią w tym temacie.

Twój pseudonim:

Twoja opinia: